بیماری های شایع زنانه

دکتر مهناز احمدی 9 بیماری های زنان 9 بیماری های شایع زنانه
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

 

مقدمه

این روز ها در اثر عوامل مختلفی زنان با بیماری هایی زنانه روبرو هستند که به جهت شیوع بالای این بیماری ها از آنها به عنوان بیماری های شایع در زنان یاد می کنند.

برخی از این بیماری ها بسیار جدی هستند و باید با اقدامات جدی پیشگیرانه در جهت جلوگیری از بروز آن ها قدم برداشت و برخی از آن ها بیماری هایی هستد که به خودی خود موجب بروز شرایط خاصی نمی شوند بلکه در صورتی که درمان نشوند می توانند زمینه ساز بروز بیماری ها و شرایطی پیچیده ای باشند. برای مثال کیست تخمدان قابل درمان است و به خودی خود چندان جدی نیست اما اگر درمان نشود می تواند موجب نازایی در زنان شود.

در ادامه به مهم ترین و شایع ترین بیماری های زنانه اشاره خواهیم کرد و در ادامه توضیحاتی برای آشنایی بیشتر با آن ها خواهیم آورد.

بیماری های شایع زنانه و درمان آن ها

 

مهم ترین بیماری هایی که می توان زیر مجموعه بیماری های شایع زنانه دانست از این قرارند:

سرطان رحم

سرطان رحم از جمله بیماری هایی است که در طی یکی دو دهه اخیر میزان شیوع آن افزایش یافته است.

در سرطان رحم بافت داخلی رحم که اندومتر نام دارد رشد زیادی پیدا کرده و سبب شکل گیری بافت های سرطانی می شود.

مهم ترین اقداماتی که می توان در جهت پیشگیری از پیشروی این بیماری انجام داد این است که در آزمایشات غربالگری های سالیانه شرکت کنید. در این آزمایشات بافت های داخلی رحم را مورد بررسی قرار می دهند و در صورت وجود بافت های مشکوک می توانند اقدامات درمانی را آغاز کنند.

بیشتر بخوانید
بهترین جراح کیست تخمدان در اهواز

در واقع به میزانی که بیماری ها زودتر شناسایی شوند و روند درمان زودتر آغاز شود احتمال موفقیت نتیجه درمان افزایش خواهد داشت.

برای درمان این بیماری گاها با استفاده از دارو ها می توان درمان را انجام داد ولی در شرایط حاد رحم باید تخلیه شود.

 

تخلیه رحم توسط دکتر مهناز احمدی

 

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان بیماری است که زنان را مبتلا می کند. در این شکل از سرطان، سلولهای خاصی در تخمدان غیرطبیعی می شوند و به طور غیرقابل کنترل تکثیر می شوند و تومور ایجاد می کنند. تخمدان ها اندام های تولید مثل زنانه هستند که سلول های تخمک در آنها تولید می شود. در حدود 90 درصد موارد، سرطان تخمدان پس از 40 سالگی رخ می دهد و بیشتر موارد پس از 60 سالگی رخ می دهد.

شایعترین شکل سرطان تخمدان از سلولهای اپیتلیال شروع می شود، سلولهایی که سطوح و حفره های بدن را می پوشانند. این سرطان ها می توانند در سلول های اپیتلیال سطح تخمدان ایجاد شوند. با این حال، محققان پیشنهاد می کنند بسیاری از سرطان های تخمدان یا حتی بیشتر آنها در سلول های اپیتلیال حاشیه (فیمبریا) در انتهای یکی از لوله های رحمی شروع می شود و سلول های سرطانی به تخمدان مهاجرت می کنند.

 

 

 

سندروم تخمدان پلی کیستیک

اولین نکته ای که باید در زمینه سندروم تخمدان پلی کیستیک در نظر داشته باشید این است که این عارضه بیماری نیست بلکه اختلالی است که در روند تخمک گذاری رخ داده است.

در اثر این اختلال فولیکول هایی که در ماه از تخمدان ها آزاد می شود دچار ترکیدگی نمی گردند. از این رو تخمک گذاری انجام نمی شود. در واقع مساله این است که پارگی فولیکول ها موجب می شود تخمک ها آزاد شوند. زمانی که این اتفاق در سیکل ماهیانه زنان رخ ندهد تخمک گذاری با مانع روبروست.

بیشتر بخوانید
جراحی هیسترکتومی چیست؟

در نهایت این فولیکول ها به کیست هایی تبدیل می شوند و نواحی داخلی تخمدان ها فرا می گیرند.

از جمله مهم ترین علامت ها و نشانه های اختلال تخمدان پلی کیستیک، از بین رفتن نظم در عادت ماهیانه، رویش موهای ضخیم در تمامی بخش های بدن و صورت، و نیز چرب شدن غیر طبیعی صورت و افزایش جوش های صورت می باشد.

در این موارد برای درمان از انواع قرص های ضد بارداری و نیز پروژسترون ها استفاده می کنند تا روند تخمک گذاری به وضعیت طبیعی باز گردد.

 

درمان تخمدان پلی کیستیک

عفونت ادراری در زنان

از دیگر مشکلاتی که برای زنان و دختران جوان رخ می دهد عفونت دستگاه تناسلی آنان است که در اثر عوامل مختلفی بروز و ظهور پیدا می کند.

دستکاه تناسلی زنان به جهت این که باز است امکان ورود هر گونه باکتری به آن زیاد است. از این رو زمانی که باکتری هایی به این دستگاه ادراری ورود پیدا می کنند سریعا رشد کرده و تکثیر می شوند.

در نهایت بعد از این که این باکتری ها افزایش یافتند موجب بروز عفونت می شوند.

از جمله مهم ترین نشانه های عفونت در دستگاه ادراری این است که زنان دچار تکرر ادرار می شوند و خارش و سوزش هایی را در ناحیه واژن تجربه می کنند.

از سوی دیگر نیز درهنگام ادرار سوزش قابل توجهی را مشاهده می کنند.

از دیگر علامت های این بیماری درد در هنگام رابطه جنسی و خونریزی های غیر عادی است که باید نسبت به آن حساس باشید.

بیشتر بخوانید
متخصص لاپاراسکوپی در اهواز

درمان این بیماری چندان هم پیچیده نیست و می توان با استفاده از برخی از قرص ها روند بهبودی را در کوتاه ترین زمان شاهد بود.

 

نتیجه گیری

در این مقاله چند مورد از مهم ترین بیماری هایی که زنان با آن روبرو هستند را معرفی کردیم و توضیحاتی ضروری را در ادامه هر کدام آوردیم.

مهم ترین توصیه ای که خواهیم داشت این است که برای پیشگیری از بروز هر گونه مشکلات در دستگاه جنسی بهتر است به متخصص زنان که تمامی اقدامات تشخیصی از جمله غربالگری ها و نیز تست هایی مثل پاپ اسمیر را انجام دهید. تمامی این اقدامات کمک می کند که هرچه سریع تر با مشکلات پیش آمده روبرو شوید و اقدامات درمان را در اسرع وقت انجام دهید.

 

جراح و متخصص زنان ، زايمان و نازايى، عضو انجمن زنان ايران شاغل در بيمارستان آريا اهواز، به فعالیت پزشکی مشغول می باشند و خدمات درمانی و زیبایی ارائه می نمایند. برخی از خدمات درمانی و زیبایی که توسط دکتر مهناز احمدی متخصص زنان ارائه می شود شامل درمان ناباروری با ivf، درمان ناباروری با iui،روشهای تعیین جنسیت، زایمان طبیعی ، درمان ناباروری، تنبلی تخمدان، زایمان سزارین و غیره می باشد

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

Call Now Buttonتماس با پزشک