درمان بی اختیاری ادرار در بارداری

دکتر مهناز احمدی 9 بارداری و زایمان 9 درمان بی اختیاری ادرار در بارداری
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

مثانه عضوی گرد و عضلانی است که در بالای استخوان لگن قرار دارد و توسط عضلات لگن ثابت نگه داشته می شود. سیستم های دیگر بدن نیز به کنترل مثانه کمک می کنند. اعصاب مثانه هنگام پر شدن مثانه، سیگنال هایی را به مغز ارسال می کنند و سپس اعصاب مغز، مثانه را آماده می کند تا آماده تخلیه شود. سپس لوله ای به نام مجرای ادرار موجب می شود ادرار از مثانه خارج شود. عضله مثانه با پر شدن مثانه از ادرار شل می شود ، در حالی که عضلات اسفنکتر به بسته نگه داشتن مثانه کمک می کنند تا زمانی که فرد آماده دفع ادرار شود.. همه این اعصاب و عضلات باید با هم کار کنند تا مثانه بتواند عملکرد طبیعی داشته باشد.

علائم و تشخیص علت بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار چیست؟

بی اختیاری ادرار، یکی از بیماری های شایعه زنان است که به ناتوانی در کنترل و نگه داشتن ادرار گفته می شود. وقتی فرد بی اختیاری ادرار دارد، ممکن است نیاز فوری به سرویس بهداشتی احساس کند. این می تواند به دلایل زیادی از جمله بارداری، زایمان و سن رخ دهد.

بی اختیاری ادرار در بارداری

در دوران بارداری، کودک در حال رشد می تواند فشار زیادی به مثانه وارد کند. این می تواند منجر به نشت یا بی اختیاری ادرار شود که امر طبیعی است. در دوران بارداری، بسیاری از زنان حداقل درجاتی از بی اختیازی ادرار را تجربه می کنند. در برخی زنان، بی اختیاری ادرار خفیف و در برخی، شدید باشد. براساس یک مطالعه، سن و شاخص توده بدنی ازعوامل بی اختیاری بارداری هستند.

بیشتر بخوانید
تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران بارداری

مشکلات کنترل مثانه می تواند هم در دوران بارداری و هم بعد از زایمان اتفاق بیفتد. دلایل مسائل مربوط به آن شامل افتادگی لگن ، ضعیف شدن عضلات کف لگن و آسیب دیدن اعصاب لگن است.

بی اختیاری ادرار، در صورت عدم درمان، پس از بارداری نیز ادامه می یابد، زیرا زایمان، عضلات کف لگن را ضعیف می کند.

علل بی اختیاری ادرار در بارداری و بعد از زایمان

بارداری و زایمان نیز به دلیل شرایط زیر ممکن است در مشکلات کنترل مثانه نقش داشته باشد:

 • آسیب به اعصاب کنترل کننده مثانه
 • حرکت مجرای ادرار و مثانه در طول دوران بارداری
 • برشی که به هنگام زایمان سزارین برروی عضله کف لگن ایجاد می شود تا جنین راحت تر خارج شود.
اسفنکر مثانه، یک دریچه عضلانی است که در پایین مثانه قرار دارد. برای کنترل جریان ادرار کار می کند. در بارداری، رحم در حال رشد است و این به مثانه فشار وارد می کند. عضلات موجود در اسفنکر مثانه و کف لگن تحت فشار واقع شوند. در چنین حالتی ادرار بدون کنترل از مثانه خارج می شود به ویژه زمانی که زن باردار سرفه یا عطسه می کند.

چگونه بی اختیاری ادرار در دوران بارداری درمان می شود؟

جدا از اینکه روش های درمانی متخصص زنان خوب خود را باید دنبال کنید؛ روش های رفتاری مانند تخلیه به موقع مثانه می تواند در درمان بی اختیاری ادرار در دوران بارداری و پس از آن مفید باشد. این تکنیک ها را می توان در خانه انجام داد و هم چنین، عوارض جانبی جدی ندارد. یکی از این راه های کم خطر، تقویت عضلات کف لگن نام برد که در قالب حرکات ورزشی انجام می گیرد. تمرینات کگل اغلب برای تقویت عضلات لگن و بازیابی کنترل مثانه توصیه می شود. نمونه از روش کگل در ادامه گفته شده است:

 • عضلات شکم ، ران و باسن خود را آرام نگه دارید.
 • عضلات کف لگن را سفت کنید.
 • ماهیچه ها را نگه دارید و تا 10 بشمارید.
 • عضلات کف لگن را شل کنید و تا 10 بشمارید.

صبح ، عصر و شب 10 بار تمرین کگل را انجام دهید. در هر زمان – هنگام رانندگی یا نشستن پشت میز این ورزش را از دست ندهید. زنانی که تمرینات کگل را انجام می دهند در طی چهار تا شش هفته نتیجه می گیرند.

بیشتر بخوانید
مراقبت های پس از زایمان

علاوه بر این ، تغییر رژیم غذایی ، کاهش وزن و کنترل دفعات رفتن به دستشویی نیز می تواند کمک کند.

برخی از پیشنهادات برای کمک به مشکلات کنترل مثانه عبارتند از:

 • از نوشیدنی های بدون کافئین یا آب استفاده کنید؛ نوشیدنی هایی مانند نوشیدنی های گازدار ، قهوه و چای ممکن است باعث شود احساس تکرر ادرار کنید.
 • مقدار مایعاتی را که بعد از شام می نوشید محدود کنید تا تعداد نوبت هایی که باید در طول شب به دستشویی بروید، کاهش یابد.
 • غذاهایی که فیبر بالایی دارند مصرف کنید: خوردن چنین غذاهایی، از یبوست جلوگیری می کند؛ یبوست نیز می تواند باعث دفع ادرار شود.
 •  وزن بدن خود را متناسب نگه دارید. وزن اضافی بدن می تواند فشار بیشتری به مثانه وارد کند. کاهش وزن پس از تولد کودک می تواند به کاهش فشار از مثانه کمک کند.
 • ثبت سابقه دفع ادرار. ایده خوبی است که در طول روز نشت ادرار داشته باشید. اگر می توانید الگویی را در تعداد و دفعات رفتن به سرویس بهداشتی را مشاهده کنید ، با برنامه ریزی زودتر از موعد برای رفتن به دستشویی ، می توانید از خروج بی هنگام ادرار جلوگیری کنید.

چرا بی اختیاری ادرار رخ می دهد؟

در دوران بارداری هورمون هایی مانند رلاکسین و پروژسترون ترشح می شود که بر روی بافت و عضلات بدن تاثیر می گذارند و به اندام های بدن اجازه می دهد هم زمان با رشد کودک، منبسط و بزرگ شوند. این امر موجب می شود عضلات کف لگن نرم تر شود تا زایمان راحت شود. به دنبال آن عضلات کف لگن ضعیف می شود و بی اختیاری ادرار روی می دهد. همه این تجربیات ناراحت کننده به دلیل سازگاری بدن با کودک و آماده شدن برای زایمان است. دقت شود ادرار با مایع آمنیوتیک اشتباه در نظر نگیرید

بیشتر بخوانید
مراقبت های دوران بارداری

مایع آمنیوتیک چیست؟

در دوران بارداری جنین توسط کیسه غشایی مملو از مایعی، به نام کیسه آمنیوتیک محاصره می شود. به طور معمول درآاغاز یا هنگام زایمان، غشای کیسه پاره شود و آب درون آن خارج می شود. این اتفاق می تواند زودتر رخ دهد در چنین حالت ممکن است احساس رطوبت بر روی لباس زیر خود داشته باشید. این مایع می تواند مایع زرد کمرنگ و شفاف باشد. تشخیص اینکه رطوبت از ادرار است یا مایع آمنیوتیک، کاری آسان نیست و باید سریعا به دکتر خود اطلاع دهید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر تا شش هفته پس از زایمان، هنوز مشکل بی اختیاری ادرار دارید، با پزشک خود ضحبت کنید. این مشکل ممکن است نشان دهنده بیماری دیگر باشد. علاوه بر این از دست دادن کنترل مثانه، باید درمان شود و می تواند به مشکل طولانی مدت تبدیل شود. بنابراین آن را جدی بگیرید.

جراح و متخصص زنان ، زايمان و نازايى، عضو انجمن زنان ايران شاغل در بيمارستان آريا اهواز، به فعالیت پزشکی مشغول می باشند و خدمات درمانی و زیبایی ارائه می نمایند. برخی از خدمات درمانی و زیبایی که توسط دکتر مهناز احمدی متخصص زنان ارائه می شود شامل درمان ناباروری با ivf، درمان ناباروری با iui،روشهای تعیین جنسیت، زایمان طبیعی ، درمان ناباروری، تنبلی تخمدان، زایمان سزارین و غیره می باشد

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + دوازده =

Call Now Buttonتماس با پزشک