زایمان طبیعی

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

زایمان طبیعی

در طول نه ماه بارداری، مادران با این چال روبرو می شوند که نوزاد خود را به روش طبیعی به دنیا بیاورند و یا زایمان سزارین. بسیاری از مادران ترجیح می دهند نوزاد خود را به روش طبیعی و بدون استفاده از داروهای مسکن و یا سایر تزریق ها به دنیا بیاورند.

در زایمان طبیعی، نوزاد از راه واژن به دنیا می آید و دیگر نیازی به ایجاد برش بر روی شکم و یا استفاده از داروی بیهوشی نیست. این نوع زایمان می تواند تجربه شیرینی برای هر مادری باشد که بلافاصله بعد از زایمان می تواند کودک خود را در آغوش بگیرد و شیر دهد.

دلایل انتخاب زایمان طبیعی

از آن جایی که در زایمان طبیعی از هیچ گونه داروی بیهوشی و یا مسکن استفاده نمی شود، احتمال بروز عوارض صفر است. برخی از داروهای مسکن می توانند باعث افت فشار خون مادر و یا حالت تهوع شوند.

مادر در تمامی مراحل زایمان، کنترل کامل بر بدن خود دارد و با تغییر پوزیشن قرارگیری، می تواند به تسکین درد کمک کند.

امکان همراهی همسر در طول زایمان طبیعی وجود دارد.

بعد از پایان زایمان، مادر مشکلی در راه رفتن و یا انجام کارهای عادی خود نخواهد داشت.

مادران باید در طول نه ماه بارداری، تحت نظر متخصص زنان و زایمان باشند تا تشخیص داده شود که می توانند کودک خود را به روش طبیعی به دنیا بیاورند و یا باید سزارین شوند.

زایمان-طبیعی-چیست

مادران دارای شرایط زیر می توانند زایمان طبیعی داشته باشند:

  • اولین زایمان خود را دارند
  • مبتلا به بیماری و یا شرایط خاص پزشکی نباشند
  • سی و هفت هفته بارداری کامل شده باشد
  • در طول دوران بارداری وزن بدنی سالم و متعادلی داشته باشند
بیشتر بخوانید
غربالگرى در دوران باردارى

در ماه های آخر بارداری، دهانه رحم نرم و انقباضات به خوبی احساس خواهد شد. به مرور جنین در ناحیه لگنی قرار می گیرد و دهانه رحم روز به روز گشادتر خواهد شد. در این دوران، ممکن است به دلیل افزایش انقباضات رحمی، مادر کمی احساس درد داشته باشد.

مراحل زایمان طبیعی به چه صورت طی می شود؟

آن  چه در ابتدا باید به آن اشاره کنیم این است که طول مدت زایمان طبیعی در هر خانمی متفاوت است. خانم هایی که اولین تجربه زایمان طبیعی خود را دارند، مدت زمان بیشتری درگیر زایمان خواهند بود.

بسیاری از مادران نگران این موضوع هستند که نتوانند درد را تحمل کنند. تکنیک هایی برای کنترل و تسکین درد وجود دارد، تکنیک هایی که در کلاس های بارداری آموزش داده می شوند. مواردی از قبیل:

  • تکنیک های تنفس که مادر حتما باید نفس های عمیقی داشته باشد
  • تغییر پوزیشن قرارگیری
  • ماساژ دادن توسط همسر
دکتر مهناز احمدی متخصص زنان، زایمان و نازایی در اهواز در انجام زایمان، درمان ناباروری، عمل های زیبایی واژن و… دارای مهارت و سابقه بسیاری هستند. جهت رزرو وقت دهی و مشاوره می توانید با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

در کل، زایمان طبیعی طی سه مرحله انجام می شود. که در اینجا به بررسی کامل این مراحل خواهیم پرداخت.

  • مرحله اول: فاز اولیه و فعال زایمان

این مرحله، با شروع انقباضات رحمی آغاز می شود. انقباضاتی که مادر به خوبی آن را احساس می کند و به تدریج به شدت آن ها افزوده می شود. با هر  بار انقباض، دهانه رحم گشادتر می شود و نوزاد به سمت کانال زایمان حرکت می کند.

بیشتر بخوانید
مراقبت های پس از زایمان

فاز اولیه، مرحله ای است که انقباضات منظم تر می شوند و با تغییر پوریشن مادر از بین نمی روند. در همین زمان، رحم نازک و گشادتر خواهد شد. با ادامه انقباضات، جنین وارد لگن می شود و سر جنین به رحم فشار وارد خواهد کرد.

در صورتی که در این مرحله، سر نوزاد به سمت لگن و کانال زایمان چرخش پیدا نکند، ادامه زایمان باید با سزارین باشد.

در فاز فعال، قطر دهانه رحم به میزان شش تا ده سانتی متر گشاد می شود و بر شدت انقباضات افزوده خواهد شد. فاز فعال زایمان در حدود چهار تا هشت ساعت می تواند ادامه پیدا کند.

  • مرحله دوم: زایمان

با گشاد شدن دهانه رحم و قرارگیری جنین در لگن مادر، وارد مرحله زایمان خواهیم شد. در این مرحله از مادر خواسته می شود تا جایی که می تواند به خود فشار بیاورد تا کودک پا به دنیا بگذارد.

ابتدا سر نوزاد و سپس ما بقی بدن خارج خواهد شد. مادر باید در این لحظه، به آرامی نفس بکشد و آرامش خود را حفظ کند.

  • مرحله سوم: انتقال جفت

با خارج شدن کامل نوزاد، روند زایمان پایان می یابد و نوزاد بر روی سینه مادر گذاشته می شود تا اولین تماس پوستی برقرار شود. چند دقیقه بعد، جفت نیز خارج خواهد شد.

بعد از پایان این مرحله، ممکن است هم چنان انقباضاتی در رحم  احساس شود، که جای نگرانی ندارد و کاملا طبیعی است.

سایر مقالات مفید:

یائسگی

درمان ناباروری

بعد از زایمان طبیعی، چه مراقبت خاصی نیاز است؟

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره شد، خانم ها به دلیل کوتاه بودن دوره نقاهت، خواهان انجام زایمان طبیعی هستند و مادر بعد از زایمان می تواند راه برود و به کودک خود شیر دهد. طول دوره نقاهت این زایمان به شرایط جسمانی مادر نیز بستگی دارد.

بیشتر بخوانید
یائسگی

توصیه می شود مادر هنگام نشستن، به خصوص نشستن های طولانی مدت، از بالشت نرمی استفاده کند.

در صورتی که مادر احساس درد داشته باشد، می تواند از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک استفاده کند.

مشاهده ترشح از واژن، تا چند روز بعد از زایمان، طبیعی است و مادر می تواند از پدهای بهداشتی استفاده کند.

مادر بعد از زایمان باید رژیم غذایی سالم، سرشار از میوه، سبزیجات و فیبر داشته باشد تا از بروز یبوست پیشگیری و به تسریع روند بهبودی نیز کمک شود. آب و مایعات نیز باید به میزان کافی مصرف شود.

در پایان این که

زایمان طبیعی، تجربه متفاوت و شیرینی برای مادران باردار است. در این روش زایمان، از هیچ گونه داروی بیهوشی و یا مسکن استفاده نمی شود و به همین خاطر، هیچ گونه عارضه و خطری مادر و جنین را تهدید نخواهد کرد.

جهت انجام زایمان طبیعی، سی و هفت هفته بارداری باید کامل شده باشد و مادر در سلامت کامل بدنی باشد.

جراح و متخصص زنان ، زايمان و نازايى، عضو انجمن زنان ايران شاغل در بيمارستان آريا اهواز، به فعالیت پزشکی مشغول می باشند و خدمات درمانی و زیبایی ارائه می نمایند. برخی از خدمات درمانی و زیبایی که توسط دکتر مهناز احمدی متخصص زنان ارائه می شود شامل درمان ناباروری با ivf، درمان ناباروری با iui،روشهای تعیین جنسیت، زایمان طبیعی ، درمان ناباروری، تنبلی تخمدان، زایمان سزارین و غیره می باشد

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

Call Now Buttonتماس با پزشک