غربالگرى در دوران باردارى

دکتر مهناز احمدی 9 بارداری و زایمان 9 غربالگرى در دوران باردارى
مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

غربالگرى در دوران باردارى

انواع غربالگری بارداری چیست؟

زمان انجام غربالگری چه موقعی است؟

اهمیت غربالگری در طول بارداری چیست؟

اهمیت غربالگری در بارداری

برای هر خانم بارداری احتمال اینکه فرزندش با نقایص مادرزادی متولد شود بسیار است اگرچه احتمال آن بسیار اندک است اما به توصیه متخصص حوزه زنان و زایمان، لازم است در طول بارداری آزمایشات مختلف غربالگری برای مادر انجام گیرد تا مادران  بتوانند تا حد زیادی در دوران بارداری به این مشکلات و ناهنجاری های جنین آگاهی یابند و تصمیمات مناسب بگیرند. اما نکته مهم این است که انجام غربالگری در دوران بارداری حتما باید توسط بهترین متخصص زنان انجام گیرد تا هم از بروز خطای احتمالی جلوگیری شود و هم از متحمل هزینه های سنگین بعدی جلوگیری گردد.

در ادامه دکتر مهناز احمدی، متخصص زنان، فلوشيب نازايى و درمان نابارورى در اهواز در رابطه با انواع غربالگری در بارداری و زمان انجام آن اطلاعات دقیقی را خدمت شما عزیزان ارائه می نمایند. در صورت نیاز برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه این مقاله بپردازید.

Pregnancy screening

زمان انجام غربالگری در دوران بارداری

در هفته هاى ١٢ تا ١٣ و٦روز  باردارى، يك سونوگرافی NT و يك آزمايش خون جهت بررسی سلامتى  جنين از مادر گرفته مى شود.

درباره تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران بارداری بیشتر بخوانید.

بیشتر بخوانید
زایمان طبیعی

غربالگری به بررسی کدام ناهنجاری ها و مشکلات در جنین می پردازید؟

غربالگرى های انجام شده توسط پزشک متخصص زنان برای بررسی جنین از نظر سه بيمارى ژنتيكى سندرم داون، تريزومى ١٣  و تريزومى ١٨ انجام می گیرد.

كه ابتدا سونوگرافی و سپس بلافاصله تا يك روز بعداز سونوگرافی، آزمايش خون گرفته مى شود. براساس تركيب سونوگرافی و آزمايش بررسى صورت گرفته و نتيجه گزارش مى شود.

دکتر مهناز احمدی متخصص زنان، زایمان و  فوق تخصص درمان ناباروری در اهواز در انجام زایمان، درمان ناباروری، عمل های زیبایی واژن و… دارای مهارت و سابقه بسیاری هستند. جهت رزرو وقت دهی و مشاوره می توانید با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام دکتر مهناز احمدی، متخصص زنان در اهواز مراجعه کنید.

نتایج غربالگری در دوران بارداری

با توجه به جواب غربالگرى اول مراحل بعدى انجام مى شود.

اگر جواب غربالگرى اول كم خطر باشد. در خواست آزمايش خون در ١٦ هفتگى براى چک کردن آلفا فيتو پروتئين به منظور بررسى از نظر نقائص لوله عصبى جنين انجام می شود.

سونوگرافی آنومالى اسكن هم در ١٨ هفتگى حاملگى براى بررسى از نظر آنومالى هاى جنينى انجام می گیرد.

اين آزمايشات کاملا به صورت روتين براى همه خانم هاى باردار در خواست مى شود.

مراقبت های دوران بارداری چیست و چه اهمیتی دارد؟

اما چنانچه جواب غربالگرى مرحله اول با ريسك متوسط يا پر خطر گزارش شود، يكسرى آزمايشات اختصاصى ديگر درخواست مى شود كه پزشك معالج براى خانم باردار توضيحات لازم را ارائه خواهد نمود.

بیشتر بخوانید
مراقبت های دوران بارداری

اگر جواب غربالگرى مرحله اول ريسك متوسط  گزارش شد بايد مشاوره ژنتيك انجام شود و براى والدين توضيحات لازم جهت آزمايشات تكميلي داه شود كه در اين شرايط، از مادر يك آزمايش خون به نام cell free. DNA ( سل فرى )  گرفته مى شود و اگر جواب آن ريسك پايين گزارش شد مى توان به والدين گفت شانس ناهنجارى جنينى خيلى پایین مى باشد  اما لازم است سونوگرافی آنومالى و اكوی قلب جنين نيز انجام شود.

ولى اگر جواب سل فری ريسك بالا گزارش شود، ضروری است آمنيوسنتز انجام شود.

اگر جواب آزمايشات غربالگرى مرحله اول با ريسك بالا گزارش شود. بايد مشاوره ژنتيك براى والدين انجام شود و دراين مرحله توصيه مى شود آمنيو سنتز انجام شود و طبق جواب آن تصميم گيرى شود.

در آمنيو سنتز چند سى سى از مايع آمنيون ( كيسه آب جنين )، در شرايط  کاملا استريل با كنترل دستگاه سونو گرافى انجام مى شود.

عوارض وخطرات آمنيوسنتز مانند سقط جنین بسیار كم مى باشد.

خاتمه

در این مقاله به بررسی اهمیت غربالگری در دوران بارداری، زمان انجام غربالگری و نتایج به دست آمده از غربالگری پرداختیم. انجام غربالگری در دوران بارداری جهت تشخیص برخی ناهنجاری های جنین ضروری می باشد هر چند به گفته پزشکان و محققان احتمال بروز آن اندک است ولی برای اطمینان یافتن از سلامت جنین باید توسط بهترین متخصص زنان انجام گیرد.

جراح و متخصص زنان ، زايمان و نازايى، عضو انجمن زنان ايران شاغل در بيمارستان آريا اهواز، به فعالیت پزشکی مشغول می باشند و خدمات درمانی و زیبایی ارائه می نمایند. برخی از خدمات درمانی و زیبایی که توسط دکتر مهناز احمدی متخصص زنان ارائه می شود شامل درمان ناباروری با ivf، درمان ناباروری با iui،روشهای تعیین جنسیت، زایمان طبیعی ، درمان ناباروری، تنبلی تخمدان، زایمان سزارین و غیره می باشد

بیشتر بخوانید
مراقبت های پس از زایمان

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 5 =

Call Now Buttonتماس با پزشک